У день своєї інавгурації 20 січня президент США Дональд Трамп пообіцяв забезпечити "найвидатніші перші 100 днів за всю історію американських президентів".
Перші 100 днів вважаються символічною віхою для нового президента — моментом для оцінки перших результатів нової адміністрації.
Попередні цифри цього періоду дають уявлення, наскільки Трамп виконує свої ключові обіцянки: від масштабних тарифів на імпорт, арештів та депортацій мігрантів до різкого скорочення державних витрат у США.
Рейтинг підтримки
Компанія Gallup порівняла рейтинг підтримки Трампа на початку другого терміну із рейтингами його попередників, використовуючи 100-денний період.
Трамп став першим президентом після Другої світової, який обійняв посаду президента двічі з перервою, тому має два окремі рейтинги.
Ось як виглядають рейтинги всіх президентів, обраних після Другої світової війни, упорядковані за рівнем підтримки наприкінці перших 100 днів.
Діаграма з рейтингами 10 останніх обраних президентів США на 100-й день їхніх термінів
Підпис до фото,Діаграма з рейтингами 10 останніх обраних президентів США на 100-й день їхніх термінів
Джон Кеннеді мав 83% громадської підтримки, Рональд Рейган — 67%. Джо Байден і Білл Клінтон мали нижчі показники, але теж понад 50%.
Трамп — єдиний післявоєнний президент із підтримкою менш ніж 50% на 100-й день під час обох своїх термінів.
Але загальний рейтинг підтримки — це лише частина історії.
Рівень підтримки, розділений за партійною належністю, показує набагато глибшу поляризацію.
Графік із рейтингами підтримки демократами та республіканцями президентів США через 100 днів їхнього терміну
Підпис до фото,Графік із рейтингами підтримки демократами та республіканцями президентів США через 100 днів
Під час другого терміну розрив у підтримці Трампа є найбільшим: 9 із 10 республіканців підтримують його, тоді як серед демократів рівень підтримки лише 4%.
Порівняльні дані недоступні для президентів, які завершували чийсь термін, наприклад для Ліндона Б. Джонсона, який став президентом у 1963 році після вбивства Джона Ф. Кеннеді.
Останнє опитування Gallup проводили з 1 по 14 квітня під час ринкової турбулентності, спричиненої тарифною політикою Трампа.
Проте результат у 44% не свідчить про різке зниження підтримки: рейтинг Трампа залишався стабільним упродовж усього першого кварталу його другого терміну. Як і у випадку з попередніми президентами, опитування базувалося щонайменше на 1 тис. інтерв'ю.
Вихор дій
Трамп обіцяв швидкі рішення з найважливіших питань: зниження цін, завершення війни в Україні, амністія для учасників штурму Капітолія у 2021 році.
Не все йому вдалося, однак, за кількістю наказів Трамп перевершив усіх попередників за останнє століття. Він видав величезну кількість директив федеральному уряду, які не потребують затвердження Конгресу.
До них входять юридично зобов'язувальні виконавчі накази. Трамп видав більше наказів за перші 100 днів, ніж будь-який інший президент за останнє століття. Він уже підписав понад половину тієї кількості, що видав за всю свою першу каденцію, — і майже 90% від того, скільки указів підписав Джо Байден за чотири роки.
Діаграма кількості наказів за 100 днів і за весь термін президентства
Підпис до фото,Діаграма кількості наказів за 100 днів і за весь термін президентства
Трамп вийшов з Паризької кліматичної угоди та ініціював збільшення нафтовидобутку.
Водночас Трамп майже не працював із Конгресом над новим законодавством, ухваливши лише п'ять законів — найнижчий показник за 70 років.
Його укази часто оскаржують у судах: вже є понад 200 судових позовів.
Економічна ситуація
Трамп здобув перемогу в листопаді 2024 року, обіцяючи знизити ціни та створити робочі місця.
Після виборів спостерігалося короткочасне зростання індексу S&P 500, але війна за торговельні тарифи призвела до падіння ринків.
Ціни на акції в США різко впали, коли 2 квітня Трамп оголосив про запровадження підвищених тарифів для багатьох країн світу.
Графік динаміки індексу S&P 500 у перші 100 днів президентства трьох останніх президентів США
Підпис до фото,Графік динаміки індексу S&P 500 у перші 100 днів президентства трьох останніх президентів США
У квітні різке зниження довіри споживачів, за даними дослідження Університету Мічигану, вивело індекс споживчих настроїв американців майже на історичний мінімум.
Трамп не виключає, що США можуть зіткнутися з економічною рецесією, але запевняє, що його політика дасть довгострокові результати
Торгівля та мита
Президент Трамп виправдовує підвищення тарифів, обіцяючи повернення виробництва та робочих місць до США.
Однак, торговельний дефіцит у перші місяці його другого терміну лише зріс, а імпортери кинулися завозити товари до того, які нові тарифи наберуть чинності.
Трамп вважає, що той факт, що США імпортують більше, ніж експортують, свідчить про те, що інші країни "обкрадають" Америку. Він часто згадує Китай — одного з найбільших експортерів до США.
Графік імпорту та експорту США за місяцями
Підпис до фото,Графік імпорту та експорту США за місяцями з січня 2024 по лютий 2025 року. Точки для імпорту та експорту кожного місяця з'єднані лінією. Імпорт щомісяця перевищує експорт.
У січні обсяг імпорту досяг рекордних $329 млн — це найвищий показник за місяць з 1992 року.
Імміграційна політика
Перед поверненням до Білого дому Трамп жорстко висловлювався щодо імміграції, обіцяв масову депортацію мігрантів, які незаконно в'їхали до США, а також скасування автоматичного права на громадянство, яке наразі надають майже всім, хто народився на території США.
Поки що йому не вдалося депортувати стільки мігрантів, скільки він обіцяв, а суди заблокували його спроби скасувати право на громадянство для деяких дітей.
Один із напрямів, у якому Трамп може заявити про успіх, - це незаконні перетини кордону США з Мексикою.
Це підтверджують дані Прикордонної служби США щодо затримань. Нещодавно було зафіксовано, як висловився Білий дім, рекордно низький показник. У березні 2025 року на кордоні затримали трохи більше 7 тис. мігрантів — у порівнянні з понад 137 тис. у березні 2024 року, за часів Байдена.
Підпис до фото,Діаграма, що показує кількість перетинів кордону США та Мексики під час першого терміну Трампа, каденції Байдена та на початку другого терміну Трампа
Існує відносно небагато показників щодо імміграції, які можна чітко оцінити на 100-й день президентства. Але Трамп і його команда використовують різке зниження кількості затримань на кордоні, а також зростання кількості арештів усередині країни, здійснених Службою імміграції та митного контролю США (ICE), як доказ того, що їхні зусилля зі стримування незаконної імміграції є успішними.
Адміністрація оприлюднила інформацію про рейди співробітників митного контролю, заявивши, що вони спрямовані проти осіб із кримінальним минулим.
Графік, що показує кількість людей, яких уперше затримали у центрах ICE з часу пандемії — зокрема під час першого терміну Трампа, каденції Байдена та на початку другого терміну Трампа
Підпис до фото,Графік, що показує кількість людей, яких уперше затримали у центрах ICE з часу пандемії — зокрема під час першого терміну Трампа, каденції Байдена та на початку другого терміну Трампа
Водночас бурхлива діяльність Трампа з депортації стикається з резонансними судовими позовами. Якщо кількість затримань мігрантів і далі зростатиме, є загроза, що у центрах ICE закінчаться ресурси.
Оскільки судові баталії через міграцію тривають, наступні 100 днів імміграційна політика Трампа також буде під пильною увагою.
Решта амбітних планів Трампа також залежатиме від того, що йому вдасться досягти в найближчі місяці.
Те, як американці відреагують на його дії на кордоні, на майбутні торговельні суперечки та зміну цін у супермаркетах, може визначити, чи залишиться Трамп найбільш суперечливим президентом сучасної епохи.
Матеріал підготували і написали:
Крістіна Шведа, Джеймс ФіцДжеральд
Том Фінн, Девід Блад, Том Геогеган
Пілар Томас, Майк Хіллз, Томмі Ламбі, Наталі Шерман, Бернд Дебусман-молодший
Шон Харднерн, Джакомо Боскейні-Гілрой, Ден Сміт
Інформує bbc.com