• Головна
  • Фактор ленд-лізу, або Як Україні достукатись до Вашингтону
18:00, 7 серпня 2023 р.
Надійне джерело

Фактор ленд-лізу, або Як Україні достукатись до Вашингтону

Фактор ленд-лізу, або Як Україні достукатись до Вашингтону

Вже минуло понад рік, як в США було прийнято закон про ленд-ліз для України.

Нагадаємо, що законопроєкт був одностайно проголосований у Сенаті США 6 квітня 2022 року і прийнятий у Палаті представників 417 голосами проти 10 голосів 28 квітня 2022 року.

Президент США Джозеф Байден з виразним символічним підтекстом підписав закон 9 травня — саме коли в росії святкують День Перемоги.

Фото: twitter Angela Perez

Тоді цей важливий для нашої країни політичний акт викликав велике піднесення в Україні та, відповідно, у Кремлі також зрозуміли, що рф стала набагато ближче до своєї закономірної поразки у самій кривавій війні 21 століття.

Вже пройшло 15 місяців з прийняття ленд-лізу, але Україна так і не отримала по цій програмі жодної військової допомоги. А термін дії закону вже закінчується в рамках 2023 фінансового року — тобто 1 жовтня.

У чому причина, що ленд-ліз фактично поставили на паузу? Суть закону о ленд-лізі - максимальне спрощення процедур, що дозволяє уряду США швидко надавати озброєння та інші матеріально-технічні ресурси Україні для ведення бойових дій. Передбачається, що так само, як і у роки Другої світової війни, країна-отримувач оплачуватиме лише те обладнання, яке вирішить залишити в себе після закінчення війни. І мабуть, головне в цьому законі, що він не має жодних обмежень по сумі та обсягах постачання зброї та боєприпасів.

Деякі експерти вважають, що в тому, що ленд-ліз фактично не діє, немає нічого поганого, бо Україна і так отримує від США щедру воєнну допомогу.

Але вже влітку перед країною стала загроза припинення військовою допомоги. Бо фактично всі виділенні Конгресом гроші на цей рік були майже вичерпані. Не складно уявить, які наслідки паузи в постачанні могли мати для ЗСУ в розпал розпочатого наступу на півдні та сході. На щастя, виявилось, що фінанси ще є. 20 червня 2023 року Пентагон перерахував вартість військової допомоги для України. З'ясувалося, що за 2022 і 2023 фінансові роки Штати переоцінили вартість наданої військової допомоги на $6,2 млрд. Це означає, що оборонне відомство США зможе виділити Україні додаткову військову допомогу на цю суму до кінця поточного фінансового року.

Але саме зараз Збройним силам України, як ніколи, потрібні десятки тисяч артилерійських снарядів, мін, дронів та іншого озброєння та боєприпасів, які під час наступу витрачаються у дуже великій кількості. Навіть невеличка пауза у постачанні може поховати надії на успіх такого важливого не тільки для нас, але і для всього цивілізованого світу, українського наступу. Працюючий, як годинник, ленд-ліз, дав би змогу значно масштабувати постачання зброї та боєприпасів, виходячи не з фінансових можливостей, а з нагальної потреби.

Так, наші бійці на фронті вже дуже високо оцінили ефект від застосування касетних боєприпасів, яких прямо зараз є кілька мільйонів на складах американської армії. Коли б масове постачання тих же касетних снарядів пішло по програмі ленд-лізу, це вже зараз суттєво вплинуло би на темпи наступу української армії.

Як іронічно зауважив під час Другої Світової війни прем'єр-міністр Великої Британії Вінстон Черчилль: «Американці завжди знаходять єдине вірне рішення. Після того, як перепробують всі інші».

Так може, настав час допомогти нашому головному союзнику прийняти єдине правильне рішення?

На сайті Президента Українистворена петиція з вимогою Володимиру Зеленському зробити важливий крок в напрямку розконсервації ленд-лізу.

«Вимога до президента України звернутись до представників нинішньої адміністрації Сполучених Штатів Америки стосовно надання Україні зброї згідно закону про Ленд Ліз, який проголосований конгресом США 7 березня 2022 року та підписаний президентом США Джо Байденом 9 травня 2022 року.

Оскільки строк дії Закону про Ленд-ліз збігає наприкінці вересня, наголошуємо на необхідності вимагати виконання цього Закону негайно. Народ США в особі конгресу США дав згоду на надання нам будь якої зброї, необхідної нам для перемоги над окупантом.

Ми повинні забезпечити нашим воїнам всю необхідну базу озброєння для контрнаступальних дій.

Ми, українці, не оцінюємо життя наших громадян, воно безцінне. Тому, не важливо скільки нам ця зброя може коштувати. Це наше рішення, як влади, бо ми народ України є єдиним джерелом влади в Україні. Виконавча влада має виконувати нашу волю!», - йдеться у тексті петиції.

Наразі петиція набрали вже понад 3700 голосів з необхідних для розгляду 25 тисяч. То ж, напевно, українцям треба спробувати активніше використати цей важливий інструмент прямої демократії в дії.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Україна #США #ленд-ліз #петиція #Байден #Зеленський
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
live comments feed...